Karl Benz urodził się w Karlsruhe 5 stycznia 1844 roku. Pochodził z niezamożnej rodziny. Ojciec jego wykwalifikowany ślusarz był maszynistą kolejowym, a dziadek – kowalem. Po nich właśnie Karl Benz odziedziczył zdolności techniczne i zamiłowanie do wszelkich mechanizmów, w wieku dwóch lat stracił ojca. Zostawszy półsierotą, mimo bardzo złych warunków materialnych ukończył najpierw szkołę, a potem gimnazjum w Karlsruhe.

Uczył się bardzo dobrze, zwłaszcza fizyki i chemii, które były jego ulubionymi przedmiotami. Dzięki uporowi matki, która widziała jego nieprzeciętne zdolności, w 1864 roku ukończył szkołę inżynierską w Karlsruhe. Studia rozbudziły jego zainteresowania w kierunku budowy maszyn i silników. Lata pracy w różnych fabrykach maszyn upewniły go, że kierunek studiów, który obrał i któremu chciał się poświęcić, to właśnie to. Po śmierci matki w 1870 roku zdecydował się porzucić pracę. Marzenia o własnym warsztacie spełniły się. Wraz ze znajomym kupił niewielką działkę z budynkiem i rozpoczął wytwarzać drobne przedmioty metalowe. Niestety, jego wspólnik nie pozwalał mu na żadne prace i doświadczenia z zakresu budowy silników. Zrozpaczony Benz postanowił się usamodzielnić. Z posagu żony (w międzyczasie ożenił się z Bertą Pigner) spłacił wspólnika i stal się właścicielem upragnionego warsztatu. Rozpoczął prace nad budową silnika, zapominając o interesach warsztatu, w wyniku czego w 1877 zbankrutował.

Szczęśliwie okazało się, że opracowany przez niego spalinowy silnik dwusuwowy działa, Benz złożył w 1879 wniosek do urzędu patentowego, który odrzucono ze względu na opatentowanie silnika tego typu w Anglii rok wcześniej. Otrzymał jednak patent na urządzenie zasilające na paliwo, co umożliwiło mu założenie nowej spółki i rozpoczęcie produkcji małych silników dwusuwowych. Uzyskiwane dochody przeznaczał na eksperymenty związane z budową pojazdu napędzanego silnikiem. Wszystkie trudności techniczne rozwiązywał sam i znowu przeszkodzili mu wspólnicy nie wyrażający zgody na takie eksperymenty na terenie fabryki.
Benz postanowił więc odejść. W 1883 roku z innymi wspólnikami założył kolejną firmę. Pracował teraz podwójnie – w ciągu dnia w warsztatach przedsiębiorstwa i nocami w swoim pomieszczeniu koło domu. Założona firma otrzymała nazwę Benz & Co. Rheinische Gasmotoren Fabrik, a wspólnikami Benza zostali Max Rosę i Fridrich Wilhelm Esslinger. Dzięki temu Benz zaczął urzeczywistniać swoje marzenia o zbudowaniu samobieżnego pojazdu napędzanego silnikiem spalinowym. W 1885 roku z jego warsztatu koło domu wyjechał trójkołowy pojazd napędzany jednocylindrowym, czterosuwowym silnikiem wewnętrznego spalania Wszystkie elementy pojazdu były oryginalnym rozwiązaniem konstrukcyjnym Benza.


W styczniu 1886 roku pojazd uzyskał patent. Po kilku latach prób i badań Benz zaprezentował model „Velo” – pierwszy automobil, który doczekał się seryjnej produkcji. W 1890 roku produkcją jego samochodów zainteresowali się dwaj niemieccy przemysłowcy, którzy wspólnie z Benzem utworzyli zakłady Benz & Cie. Benz nieprzerwanie pracował nad nowymi rozwiązaniami. W roku 1897 skonstruował słynny silnik nazwany „kontr motor” Silnik był dwucylindrowy, leżący, miał przeciwbieżne tłoki. Firma oferowała całą gamę nadwozi i zyskiwała coraz większą popularność, a rekordy sportowe utrwalały jej renomę. W 1926 roku doszło do połączenie z firmą Daimlera. W ten sposób powstał Daimler-Benz. Karl Benz osiągnął swój cel, jego marzenia się spełniły. Powstała firma produkująca nowoczesne samochody, których nazwa i znak w przyszłości stały się symbolem motoryzacji.

Oprac. tekstu: MacKuz

Foto: Daimler

Categories: Historia MB

Comments are closed.

  • MB/8 Club Poland