Warning: Declaration of description_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = NULL, $id = 0) in /var/www/w114-115.org.pl/w/wp-content/themes/Canyon/functions.php on line 146
Wilhelm Maybach - MB/8 Club Poland - Klub i forum Mercedes-Benz W114, W115, W123, W116, W124. W201


Wilhelm Maybach (1846-1929)

Wilhelm Maybach urodził się 9 lutego 1846 roku w Heibroon (Wirtembergia). W wieku 10 lat został pełnym sierotą. Od 15 roku życia pracował w warsztacie ślusarskim jako czeladnik. Od początku pociągała go wiedza, zwłaszcza w zakresie techniki. Był niezwykle pracowity.

Pracując, uczył się. Mając 19 lat uzyskał dyplom ukończenia szkoły technicznej i rozpoczął pracę jako kreślarz. Wtedy też poznał człowieka, z którym związał się na cale życie. Wspólne zainteresowania przerodziły się w przyjaźń. Człowiekiem tym był Gottlieb Daimler, kierownik działu w przedsiębiorstwie, w którym pracował Maybach. Dwa różne charaktery Maybach nieśmiały, skromny, Daimler energiczny i przebojowy. Obaj dysponowali nieprzeciętną wiedzą i zdolnościami, co po połączeniu dało światu szereg wynalazków w postaci silników, skrzyń biegów, zawieszeń, mechanizmów różnicowych itd., a więc elementów, bez których nie mógłby zaistnieć samochód. Maybach pracował kolejno w tych samych przedsiębiorstwach, co Daimler. Dzięki niepospolitym zdolnościom i logice w projektowaniu rozwiązań technicznych Maybach, mimo iż nie posiadał ukończonych studiów, kierował oddziałem doświadczalnym w zakładach Deutza w Kolonii, uzyskując tam wspaniale wyniki. W 1882 roku, po powrocie z USA, gdzie pogłębiał swoją wiedzę i zdobywał nowe doświadczenia, odszedł z Deutza i rozpoczął pracę oraz badania na własną rękę, cały czas jednak u boku Daimlera.


Pojazdy budowane przez przyjaciół wymagały rozwiązania całego szeregu problemów konstrukcyjnych. Daimler szkicował wiec koncepcje całości, Maybach natomiast rozwiązywał szczegóły konstrukcyjne jedno jest pewne, gdyby nie współpraca obu panów, nie byłoby silnika i samochodu Daimlera. W roku 1895 Maybach objął stanowisko dyrektora technicznego w zakładach Daimlera. Prowadząc przez 10 lat pion techniczny doprowadził do “stworzenia” pierwszego Mercedesa i wielkiego sukcesu firmy.

5 lat po śmierci Daimlera Maybach wraz z synem założył własne zakłady budowy silników przeznaczonych do napędu sterowców. Po l Wojnie Światowej Wilhelm Maybach przekonstruował swój silnik do sterowca i przystosował go do napędu samochodów. Tak powstały słynne samochody produkowane przez firmę Maybach. Były niezwykle mocne, eleganckie, wręcz luksusowe, precyzyjnie wykonane i kosztowały niejednokrotnie tyle, co kilka ówczesnych Mercedesów.

Oprac. tekstu: MacKuz

Foto: Daimler

Categories: Historia MB

Comments are closed.

  • MB/8 Club Poland